Komentowanie nie jest możliwe

Lekarz to zawód jakiego zdobyć nie może każdy, kto tylko ma na to ochotę. Nauka trwa bardzo wiele lat, a na końcu i tak może okazać się, że rzeczywistość związana z medycznymi sprawami i z emocjami, jakie towarzyszą lekarzom dzień po dniu po prostu ich przerastają i nie są w stanie sobie z tym poradzić. Musi zatem być to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.

Nawet pracownicy pogotowia potrzebują czasem ochrony prawnej w razie błęduO tym, że zawód lekarza wiąże się z niebywała odpowiedzialnością wie chyba każdy. Lekarz to osoba, od której decyzji zależeć może życie ludzkie. Oczywiście często tych najważniejszych decyzji nie podejmuje jedna osoba, ale cały zespół medyków. Jednak w każdym przypadku odpowiedzialność za danego pacjenta ponosi jego lekarz prowadzący. Nic więc dziwnego, że to do niego pretensje mają pacjenci czy ich rodziny, gdy coś pójdzie nie tak. A przecież wiadomo, że medycyna to nauka, w której nie wszystko da się przewidzieć. Czasami nawet podczas wykonywania zwykłego, rutynowego zabiegu może dojść do jakiś komplikacji, przeszkód, których wcześniej nikt nie przewidział. Dlatego wielu lekarzy decyduje się na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Oczywiście zaznaczyć tutaj trzeba, że w naszym kraju prawo mówi o tym, iż każdy lekarz powinien być w ten sposób ubezpieczony. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych specjalizuje się więc  w proponowaniu klientom takich produktów jak ubezpieczenie OC lekarza. Oczywiście każdy lekarz, który decyduje się na prowadzenie prywatnej praktyki medycznej musi zadbać o to, by zapewnić sobie obowiązkowe OC lekarzy. Jest to jeden z określonych w polskim prawie warunków, które upoważniają do prowadzenia własnej przychodni lub innego rodzaju praktyki lekarskiej.

W przypadku etatowych pracowników szpitali czy innych placówek medycznych to pracodawca powinien zadbać o ubezpieczenie dla lekarza.  Często zdarza się jednak, że warunki polisy ubezpieczeniowej, jaką zostaje objęty pracownik , w tym przypadku każdy lekarz, nie spełniają jego oczekiwań. Dlatego można spotkać się stosunkowo często z sytuacją, w której lekarz sam dodatkowo kupuje odpowiadającą jego potrzebom polisę. Choć wiąże się to z opłaceniem dodatkowych kosztów, warto to zrobić. Tylko takie ubezpieczenie pozwoli na wyjście niemal bez szwanku z wielu sytuacji kryzysowych czy stresowych. A przede wszystkim pomoże w obronie przed krzywdzącymi często zarzutami ze strony rodziny pacjenta, którego po prostu nie udało się, mimo największych wysiłków, uratować.

Comments are closed.